Tlakový holter

TK holter Seiva TonoTrack měří krevní tlak ve dne v noci. A přitom nekazí životní pohodu

Podle odborníků trpí občasnou nebo dlouhodobou hypertenzí až 50 % dospělých v ČR. Za posledních 20 let se přitom počet lidí s problémy způsobenými krevním tlakem zhruba zdvojnásobil. Zdravotní rizika této diagnózy jsou velká, ačkoli subjektivní potíže často nemusí být žádné. O to větší důvod je dodržovat preventivní návštěvy u lékaře. Moderním přístrojem, který zásadně zvyšuje šanci na odhalení i jen občasných rizikových výkyvů krevního tlaku, je TK holter pro dlouhodobý monitoring.

Přehledný obsah článku:

● Co je to TK nebo také tlakový holter?
● K čemu lékaři dlouhodobý monitoring krevního tlaku potřebují?
● Výhody TK holteru oproti měření krevního tlaku v ordinaci
● Co přináší měření tlakovým holterem lékařům navíc?
● Další přínosy měření krevního tlaku pomocí TK holteru
● Proč lékaři oblíbili právě tlakový holter Seiva TonoTrack?
● Jak se žije s tlakovým holterem během monitoringu?
● Nadstandard pohodlí a hygieny tlakového holteru TonoTrack

TIP PRO LÉKAŘE: Objednejte si TK holter Seiva TonoTrack na zkoušku

Co je to TK nebo také tlakový holter?

TK holter, nebo také tlakový holter, slouží k dlouhodobému monitoringu krevního tlaku. K jeho označení se používají také zkratky: AMTK (ambulantní měření tlaku krve) nebo ABPM (ambulatory blood press monitoring). Tlakových holterů je řada, mezi českými lékaři je ale bezkonkurenčně nejoblíbenější AMTK TonoTrack zavedené české značky Seiva.

K čemu lékaři dlouhodobý monitoring krevního tlaku potřebují?

TK holter je přístroj, který lékař nebo sestra upevní na paži pacienta úplně stejně jako při
klasickém měření tlaku v ordinaci. TK holter ale zůstává na ruce i po odchodu z ordinace.
Obyčejně alespoň 24 hodin, ale někdy i několik dní.
K čemu je to dobré? Během chvilky v
ordinaci zkrátka lékař často nezjistí všechno. Zato dlouhodobé měření během běžných
denních činností může prozradit mnohem víc, včetně tak záludných projevů jako jsou
například tzv. hypertenze bílého pláště nebo maskovaná hypertenze (viz níže).

Zajímavost: Kde se vzal název holter, který se používá i pro další lékařská
zařízení? Odpověď najdete v článku o EKG holteru Seiva CardioTrak.

Výhody TK holteru oproti měření krevního tlaku v ordinaci

Mobilita, kterou tlakové holtery umožňují, zajistí lékaři až několikadenní nepřetržitý záznam krevního tlaku. To je oproti jednorázové kontrole v ordinaci obrovský přínos. Zároveň neplatí, že by holtery měřily méně kvalitně, než stacionární tlakoměry u lékaře. Právě zmiňovaný tlakový holter Seiva TonoTrack používá tlakový modul americké firmy Suntech Medical, který má světový unikát v klinické validaci na všechny tři mezinárodní standardy (BHS, ESH, AAMI SP10) a zároveň získal nejvyšší ocenění kvality pro systolický a diastolický tlak (BHS A/A). Jedná se tedy o „putovní“, nicméně stále jedno z nejpřesnějších zařízení na měření krevního tlaku na světě.

„TK holter TonoTrack pacienta neomezuje, a přitom zásadně
zlepšuje přesnost diagnostiky a možnost včasného odhalení
problémů s krevním tlakem.“

Co přináší měření tlakovým holterem lékařům navíc?

 • Kontinuální dlouhodobý monitoring krevního tlaku doslova ve dne v noci umožňuje komplexnější pohled na tlak a jeho změny v průběhu dne. To může být užitečné zejména pro odhalení výkyvů, které nejsou patrné během návštěvy v ordinaci.
 • Měření probíhá v reálném prostředí – Návštěva lékaře není pro většinu pacientů úplně každodenní životní situací. A na měření tlaku se to může podepsat. Nervozitou, mimořádným vstáváním a podobně. Měření tlaku v ordinaci zkrátka zaznamená hodnoty podmíněné řadou nestandardních okolností.
 • Odhalení syndromu bílého pláště – V případě měření tlaku se mu někdy říká přímo hypertenze bílého pláště. Návštěva u lékaře totiž může u citlivějších lidí způsobit až nestandardní výkyvy tělesných parametrů, včetně změny krevního tlaku. Naměřená hypertenze pak může souviset právě s aktuální stresem a neodpovídá běžnému stavu. Existuje naopak i tzv. maskovaná hypertenze, při které standardně zvýšený tlak během návštěvy u lékaře naopak „zmizí“. Oba tyto syndromy dlouhodobé měření pomocí tlakového holteru spolehlivě odhalí.
Dlouhodobý neinvazivní monitoring krevního tlaku v běžných životních situacích pomocí TK
holteru Seiva TonoTrack odhalí i syndrom hypertenze bílého pláště nebo tzv. maskovanou hypertenzi.

Další přínosy měření krevního tlaku pomocí TK holteru

 • Vyhodnocení kvality spánku – Vzhledem k tomu, že tlakový holter monitoruje krevní tlak i v noci, poskytuje cenné poznatky o jeho stavu a výkyvech během spánku. Což je pro lékaře zásadní pro posouzení celkového kardiovaskulárního zdraví.
 • Včasné odhalení hypertenze – Právě díky kontinuálnímu měření v běžném životním rytmu pacienta dokáže holter odhalit možnou hypertenzi rychleji a hlavně dříve, než návštěvy v ordinaci. Včasná reakce v úpravě životního stylu nebo případné medikaci může výrazně zlepšit rychlost a kvalitu léčení.
 • Možnost úpravy medikace v rámci dne – Pokud už se pacient s hypertenzí či hypotenzí léčí, kontinuální monitorování krevního tlaku lékaři umožňuje posoudit účinnost nebo nezbytnost medikace v průběhu dne. Data z AMTK pomáhají při úpravě dávkování nebo načasování léků k optimalizaci krevního tlaku.
 • Kvalitní ukládání a analýza dat – Pokročilé TK holtery jako Seiva TonoTrack jsou vybaveny funkcemi pro ukládání a analýzu dat. To umožňuje lékaři komplexnější náhled na dlouhodobý průběh změn krevního tlaku, lepší vyhodnocení vlivu faktorů životního stylu a informovanější rozhodování o léčebném plánu.
 • Lepší dodržování léčebného režimu – U časově náročnějších či opakovaných aktivit (od úplně obyčejného užívání léků v pravidelných intervalech) často u některých pacientů rychle klesá míra spolupráce s lékařem. Pro řadu z nich je tedy permanentní měření tlaku holterem snesitelnější než opakované a časté návštěvy v ordinaci.

„AMTK Seiva TonoTrack má unikátní klinickou validaci pro všechny tři mezinárodní standardy (BHS, ESH, AAMI SP10) a drží nejvyšší ocenění kvality pro systolický a diastolický tlak BHS A/A.“

Proč si lékaři oblíbili právě tlakový holter Seiva TonoTrack?

Přístrojů na dlouhodobý monitoring tlaku samozřejmě existuje celá řada. V České republice je ale nejprodávanější právě TonoTrack ryze českého výrobce Seiva. Jedná se o špičkový výrobek na světové úrovni, který si neustále zvyšuje kredit už od uvedení na trh v roce 2001. V čem je TonoTrack unikátní a proč ho oceňují i pacienti, kterým během dlouhodobého monitoringu krevního tlaku zpříjemňuje život?

 • Zásadní je už zmíněná unikátní klinická validace pro všechny tři mezinárodní standardy (BHS, ESH, AAMI SP10) a nejvyšší známka kvality pro systolický a diastolický tlak BHS A/A. Obojí zásadně zkvalitňuje už tak přesné měření (a vysokou odolnost proti artefaktům a dalším běžným chybám záznamu), takže se mohou lékaři i pacienti spolehnout na maximálně přesnou diagnózu a odpovídající léčebný plán.
 • AMTK Seiva TonoTrack je kompatibilní s většinou ambulantních programů v České republice (namátkou: Amicus, Medicus, PC-Doktor, Smart-Medix, Turboasistent, AIS, Tomšů či Praktik), což výrazně urychluje přenos dat i jejich zpracování.
 • Bezkonkurenčně jednoduché ovládání přístroje pomocí jednoho tlačítka (které může lékař dokonce v určitých případech odemknout pro používání pacientem) doplňuje unikátně přehledný software s pokročilou automatizací, díky které dokáže lékař zpracovat a popsat záznam měření tlaku v řádu několika minut.
 • Pro lékaře i pacienty je pak důležité i kvalitní a trvanlivé zpracování, díky kterému je TonoTrack mimořádně odolný a dodává soustavně záznamy špičkové kvality. Přístroj má také rychlý servis přímo ve výrobním závodě v ČR a díky kvalitě i mimořádně dlouhou záruku 4 roky. Každý z prodaných TonoTracků lze navíc pomocí software rychle modernizovat na úroveň aktuálně prodávaných zařízení.
Detailní záznam monitoringu krevního tlaku v průběhu 24 hodin nebo i déle znamená pro lékaře skvělý podklad pro komplexnější posouzení zdravotního stavu. Automatizovaná diagnostika přístroje AMTK TonoTrack navíc upozorní na nestandardní výkyvy nebo oblasti hypertenze, hypotenze atd.

Jak se žije s tlakovým holterem během monitoringu?

Zní to jaké nepříjemnost, ale moderní zařízení jako TonoTrack jsou pro pacienty již opravdu velmi pohodlná. A právě pro TK holter Seiva TonoTrack to platí dvojnásobně. Minimalistické drobné zařízení váží pár desítek gramů, a to i díky pouhým dvěma tužkovým bateriím, které přitom vydrží až 5 dní soustavného záznamu. TonoTrack je také mimořádně tichý, takže o jeho činnosti pacient ani neví. To všechno umožňuje v podstatě standardní životní styl. Ostatně – právě to je smyslem TK holterů. Zaznamenat maximálně reálné hodnoty krevního tlaku, odpovídající co nejběžnějšímu rytmu života.

Nadstandard pohodlí a hygieny tlakového holteru TonoTrack

Právě Seiva jako jediný výrobce doplňuje měřící tlakové manžety TonoTracku také speciálními hygienickými návleky, které pomáhají pacientům během nošení holteru udržovat výrazně vyšší hygienu. Speciální materiál hygienických návleků se dobře udržuje v čistotě a zároveň nijak neovlivňuje kvalitu nebo přesnost měření krevního tlaku. Když mluvíme o hygieně, návleky nejsou v tomto ohledu jediná specialita TonoTracku – zmiňované ovládací tlačítko může po domluvě s lékařem pacientům sloužit i na přerušení monitoringu během sprchování apod. Dalším přínosem návleků je i delší životnost tlakových manžet samotných. Pro lékaře i pacienty je zároveň přínosné (z hlediska přesnosti měření i pohodlí při používání), že Seiva nabízí manžety v celé řadě různých velikostí. Vždy je možné vybrat takovou, která nejlépe odpovídá konkrétním potřebám.

Shopping Cart
Top
Přejít na začátek